Czym są banki spółdzielcze?

Usługi bankowe są nieodłącznym elementem życia, dlatego powszechnie korzystamy z kont osobistych, oszczędnościowych czy zaciągamy kredyty. W Polsce istnieją dwa rodzaje instytucji bankowych: komercyjne i spółdzielcze, przy czym te drugie są o wiele mniej widoczne w świadomości społecznej.

Tymczasem banki spółdzielcze oferują szeroki wachlarz usług na korzystnych warunkach i stanowią aż 90% banków w kraju. Zgrupowane są w dwa zrzeszania Grupę BPS i Spółdzielczą Grupą Bankową. Podobnie jak banki komercyjne pierwsze oba rodzaje nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego, działają na podstawie regulacji Prawa Bankowego, a ochronę środków pieniężnych zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Istotnie jak wskazuje nazwa, banki spółdzielcze działają jak spółdzielnie, co oznacza, że każdy właściciel ma równy głos niezależnie od posiadanych akcji, a celem jest optymalizacja zysków. Podczas gdy komercyjne banki nastawione są na maksymalny zysk, jako prywatne przedsiębiorstwa i podlegające prawom rynku. Działające lokalnie banki spółdzielcze często mają nazwy miejscowości, których dotyczą. Dodatkowo wspierają rozwój regionu, w którym się znajdują, angażując się w inicjatywy społeczne, czy zajmują się obsługą bankową infrastruktury.

Każdy bank posiada dostosowana do danej społeczności ofertę, co ułatwia indywidualne podejście do klienta. Ponadto banki te posiadają w 100% polski kapitał, a często ich oferta kredytów gotówkowych jest bogatsza, niż w tradycyjnych bankach. Warto też zwrócić uwagę na rozbudowaną bankowość elektroniczną, aplikacje mobilne i profesjonalne podejście do bezpieczeństwa danych finansowych.

Nawet konstrukcja wspólnego konto małżonków dba o poufność informacji. W przypadku kredytów hipotecznego wymagany jest większy wkład własny i pobiera się większe prowizje. Okres kredytowania to od 15 do 35 lat, a oprocentowanie jest zbliżone do ofert komercyjnych. W banku spółdzielczym nadpłata kredytu jest możliwa od razu, podczas gdy w tradycyjnym banku do 3 lat dolicza się dodatkowe opłaty.

Tagi: brak tagów

Komentarze są wyłączone.