Jak określić, czy stać Cię na prowadzenie firmy_

Jak określić, czy stać Cię na prowadzenie firmy?

Posiadanie własnej działalności to nie tylko nieograniczone możliwości dochodowe. Szczególnie na początku wiąże się ono ze sporymi kosztami, na które wielu przedsiębiorców może nie być gotowych. Chodzi nie tylko o reklamę czy inwestowanie w sprzęt, ale także proste wydatki na utrzymanie się na rynku. Zanim zacznie się własną firmę, trzeba określić, czy w ogóle można sobie na to pozwolić.

Załóż, że na początku nie będziesz zarabiać

Najprostszym sposobem na określenie, czy stać Cię na prowadzenie firmy, jest zastanowienie się, czy możesz spokojnie utrzymać się przy założeniu, że pierwsze miesiące nie będą aż tak dochodowe, jak zakładasz. Pierwszy miesiąc to głównie koszty, związane przede wszystkim z zaaklimatyzowaniem się w nowej firmie, przygotowaniem swojego stanowiska i poszukiwaniem zleceń. Dwa następne mogą nie przynosić tak dużych zysków. Utrzymanie zapewniają oszczędności, które należy mieć, jeśli własna działalność ma być głównym źródłem utrzymania. Jeśli nie wystarczają, żeby opłacić wszystkie koszty związane z życiem przez trzy miesiące, to nie jesteś jeszcze gotowy na firmę.

Zastanów się, czy masz potrzebny sprzęt

Przed rozpoczęciem działalności dobrze jest mieć już narzędzia, na których zamierza się początkowo pracować. Oczywiście kupowanie ich na fakturę pozwala na lekkie oszczędności, ale często nie można sobie pozwolić na zakup drogiego sprzętu od razu po zarejestrowaniu firmy. Zanim zaczniesz, upewnij się, że wiesz, czego potrzebujesz, a jeśli czegoś Ci brakuje, że Cię na to stać. Nie będziesz w stanie świadczyć pełnych usług, gdy czegoś zabraknie, a przez ten jeden błąd klient może zdecydować się na wizytę u konkurencji. Jeśli nie stać Cię na sprzęt niezbędny do pracy, nie możesz rozpoczynać swojej działalności gospodarczej.

Określ, jakie koszty ma wykonywanie zleceń

Są prace, do których wykonywania nie trzeba określać dodatkowych kosztów. Albo pracuje się na komputerze, albo wykorzystuje materiały dostarczone przez klienta. Tymczasem wiele firm wymaga inwestowania, aby zlecenie zostało wykonane szybko i poprawnie. Zaliczka nie zawsze pokryje je wszystkie. Dlatego zastanów się, czy twoje oszczędności lub kapitał, który planujesz przeznaczyć na prowadzenie działalności, wystarczy, aby koszty pierwszych kilku zleceń ponosić samodzielnie. Zwróć też uwagę na to, że niektóre osoby mogą wycofać się w czasie twojej pracy, co także może obniżyć twój dochód. Jeśli nie jesteś finansowo przygotowany na takie sytuacje, to nie jesteś gotowy do prowadzenia firmy.

Komentarze są wyłączone.