Na czym polega FOMO na rynkach finansowych?

W publikacjach na temat rynków finansowych czasem możan spotkać się z nieco egzotycznie brzmiącym terminem FOMO. Czy jednak wiemy, na czym tak naprawdę polega to zjawisko? Syndrom FOMO (ang. Fear Of Missing Out – strach przed pominięciem) to pojęcie zaczerpnięte z psychologii społecznej. Polega on na przewrażliwieniu na punkcie zdobycia pewnych informacji.

Osoba wykazująca syndrom FOMO bardzo często i nerwowo sprawdza najświeższe wiadomości w Internecie czy na smartfonie ponieważ panicznie boi się przegapienia jakiejś szalenie istotnej, wesług siebie, informacji. Określenie FOMO stosuje się także w odniesieniu do rynków finansowych i inwestycji.

Szczególnie często pojawia się ono w kontekście rynku kryptowalut, a zwłaszcza najpopularniejszej z nich, czyli bitcoina. W tym przypadku FOMO oznacza strach przed nie wykorzystaniem rzekomo świetnej okazji inwestycyjnej. Inwestor działający pod wpływem FOMO podejmuje szybkie, nieraz nieprzemyślane decyzje inwestycyjne – gwałtownie kupuje lub sprzedaje z przekonaniem, że gdyby zaczekał dłużej, bezpowrotnie ominęłaby go okazja na zysk.

Słowo FOMO często przewija się w wypowiedziach analityków i komentatorów podczas hossy – przykładem mogą być liczne publikacje z okresu górki na bitcoinie w 2017 r. czy ostatniej hossy z 2021 r.

Tagi: brak tagów

Komentarze są wyłączone.