fbpx

Zbiorcze opracowanie kluczowych zagadnień rynku inwestycyjnego AD 2020

Rok 2020 jest pod wieloma względami szczególny. Mimo licznych wydarzeń i okrągłych rocznic, jakie odnajdziemy w kalendarzu, nie ulega wątpliwości, że to epidemia wirusa SARS-COV2 odciśnie największe piętno na otwarciu nowego dziesięciolecia.

Również gospodarka nie pozostała obojętna na wyzwania, z którymi się mierzymy, a echo podejmowanych dziś decyzji będziemy słyszeć w kolejnych miesiącach i latach.

W tej szczególnej sytuacji – biorąc pod uwagę jej złożoność, dynamikę i oddziaływanie oraz skalę wyzwań, jakie zostały postawione przed polskimi Inwestorami indywidualnymi, postanowiliśmy zebrać niektóre z prowadzonych przez nas analiz gospodarczych i umożliwić ich wykorzystanie do własnych celów.

Mamy nadzieję, że zbiorcze opracowanie kluczowych zagadnień ekonomicznych przyczyni się do poszerzania horyzontu i identyfikacji lepszych celów inwestycyjnych, a w efekcie: do zwiększania efektywności całej gospodarki.

Raport do pobrania poniżej:

https://inwestycjedochodowe.pl/wp-content/uploads/2020/08/Raport_rynek_inwestycyjny20.pdf

Wnioski

Kryzys branży hotelarskiej i turystycznej wpłynie negatywnie zarówno na portfele właścicieli hoteli, jak i mieszkań przeznaczonych na wynajem turystyczny. Wysoce prawdopodobne są spadki rentowności w każdej z tych kategorii.

Nieruchomości handlowe, jako rynek stosunkowo dojrzały w naszym kraju, z dużym prawdopodobieństwem czeka regres wycen i przychodów. Niektóre obiekty, podobnie jak hotelowe, będą musiały stawić czoła problemowi bankructwa i wymuszonej sprzedaży.

Biura i obiekty typu PRS (w Polsce głównie prywatne akademiki), choć także odczują kryzys, jako całość mogą być jednak uznane za bardziej stabilne segmenty rynku nieruchomości. Mimo to, właściciele muszą być przygotowani na spadki wycen (zwłaszcza obiektów biurowych) i przejściowy spadek rentowności inwestycji.

Najwyższej stabilności należy spodziewać się w segmencie nieruchomości specjalnych, choć niektóre z nich (jak np. obiekty sportowe i widowiskowe) również będą podatne na kryzys. Z kolei obiekty branży medycznej i edukacyjnej z dużym prawdopodobieństwem funkcjonować będą podobnie jak  w okresie przed kryzysem.

Dodaj komentarz